Projekt „Wzmocnienie konsultacji społecznych w powiecie oleckim’’ współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2013-09-18 0947
Art. czytany: 4240 razy

Szanowni Państwo
Stowarzyszenie Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia im. Św. Łukasza w partnerstwie z Powiatem Oleckim, od 1 września br. do lutego 2015 r., w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, realizuje projekt pn.„Wzmocnienie konsultacji społecznych w powiecie oleckim”.

Czym są konsultacje społeczne?
Konsultacje społeczne to proces, w trakcie którego przedstawiciele władz (każdego szczebla: od lokalnego do centralnego) prezentują obywatelom swoje zamierzenia bezpośrednio lub pośrednio dotyczące ogółu czy lokalnej społeczności, zbierają ich opinie związane z tymi planami. Jest to jedna z najważniejszych form dialogu społecznego.
Jakich zamierzeń władzy dotyczą konsultacje społeczne?

Konsultacjom społecznym mogą być poddawane zamierzenia władz rządowych i samorządowych związane z przewidzianymi prawem działaniami w zakresie ochrony środowiska, zagospodarowania przestrzennego, dotyczącymi ważnych interesów mieszkańców i w związku z tym obarczonymi wysokim ryzykiem konfliktów oraz budzącymi silne emocje. Konsultacje mogą dotyczyć zmian w prawie, organizacji życia publicznego, przeprowadzenia inwestycji, sposobu rozwiązania ważnego problemu społecznego lub innych działań, których powodzenie w dużej mierze zależy od akceptacji ze strony obywateli.
Na czym polegają konsultacje społeczne?

Samo zakomunikowanie obywatelom zamiarów władzy jest niezwykle istotne, ale w przypadku konsultacji społecznych szczególnego znaczenia nabiera też gromadzenie opinii obywateli na temat zamierzeń oraz uwzględnienie ich w dalszym działaniu.
Jaki jest cel konsultacji społecznych , jakie korzyści wynikają z ich prowadzenia?

Celem konsultacji społecznych jest nawiązanie dialogu pomiędzy mieszkańcami a władzą oraz podejmowanie decyzji, które nie będą antagonizować społeczności i jednocześnie pozwolą na rozwiązanie ważnych kwestii. Występowanie komunikacji zwrotnej pozwala na uniknięcie wielu konfliktów i przyspiesza proces decyzyjny. Przy poszukiwaniu optymalnego rozwiązania duże znaczenie może mieć wiedza mieszkańców o występujących problemach, a także o wcześniej przyjętych sposobach ich rozwiązania. Najważniejszym efektem udziału obywateli i różnych form ich reprezentacji w działaniach władz na rzecz społeczności jest wyższa jakość rozstrzygnięć i poziom społecznej akceptacji dla tych przedsięwzięć.
W ramach realizowanego projektu przybliżymy Państwu zagadnienie konsultacji społecznych, sposób ich przeprowadzania, metody i techniki zapewniające ich skuteczność. Osobom bezpośrednio zaangażowanym w przeprowadzanie konsultacji społecznych oraz biorącym w nich udział, będziemy służyli wsparciem we wszystkich etapach realizacji procesów konsultacji we wszystkich gminach powiatu oleckiego. O realizacji projektu oraz przeprowadzanych konsultacjach na terenie powiatu oleckiego, na bieżąco będziemy informowali Państwa na łamach prasy oraz na stronie internetowej www.powiat.olecko.pl .

Wyrażamy nadzieję, że realizowany projekt w jakiejś mierze okaże się owocny dla rozwoju dialogu społecznego w naszym lokalnym środowisku. Zapraszamy do udziału w projekcie pracowników jednostek samorządowych z powiatu oleckiego oraz ich jednostek organizacyjnych jak również przedstawicieli mieszkańców, działaczy organizacji pozarządowych.

Formularz zgłoszenia można pobrać na stronie www.powiat.olecko.pl . Informacji na temat projektu udziela Pani Edyta Truszczyńska w godz. 800- 1400 pod nr tel. 87 520 22 08.

Z pozdrowieniem - Realizatorzy projektu