Nowe wymagania dla magazynowania odpadów od 1 stycznia 2021 r.
Nowe wymagania dla magazynowania odpadów od 1 stycznia 2021 r.
Szczegółowe wymagania dla magazynowania odpadów obowiązują od 1 stycznia 2021 r. O jakich zasadach warto wiedzieć?
Zasady dotyczące magazynowania odpadów w rozporządzeniu
1 stycznia 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu z 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów.
Nowe rozporządzenie określa szczegółowe wymagania dla magazynowania odpadów, obejmujące :
• wstępne magazynowanie odpadów przez wytwórcę odpadów;
• tymczasowe magazynowanie odpadów przez prowadzącego zbieranie odpadów;
• magazynowanie odpadów przez prowadzącego zbieranie odpadów;
• czas magazynowania zakaźnych odpadów medycznych oraz zakaźnych odpadów weterynaryjnych.
Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu, rozporządzenie zawiera :
• takie same wymagania dla magazynowania odpadów u zbierającego odpady, u przetwarzającego odpady oraz u wytwórcy odpadów, który magazynuje odpady w ilości powyżej 100 Mg na rok odpadów innych niż niebezpieczne lub 1 Mg na rok odpadów niebezpiecznych;
• odrębne wymagania dla magazynowania odpadów tylko u wytwórców magazynujących odpady w ilości nieprzekraczającej 100 Mg na rok odpadów innych niż niebezpieczne lub 1 Mg na rok odpadów niebezpiecznych oraz odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw - magazynowanych w miejscu ich wytwarzania.
Kogo nie dotyczą nowe przepisy
Nowe przepisy nie mają zastosowania do wytwórców odpadów komunalnych oraz wytwórców niewielkich ilości odpadów, którzy są zwolnieni z obowiązku prowadzenia ewidencji na podstawie ustawy o odpadach lub prowadzą wyłącznie uproszczoną ewidencję.
Przedmiotowym regulacjom nie podlega też magazynowanie niezanieczyszczonej gleby lub ziemi.
Rozporządzenie nie ma również zastosowania do rodzajów działalności i odpadów, do których stosuje się przepisy odrębne. Można tu wymienić m.in. magazynowanie zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego czy elektronicznego, pojazdów wycofanych z eksploatacji, odpadów medycznych i weterynaryjnych nieposiadających właściwości zakaźnych.
ZAPAMIĘTAJ!!
Magazynowanie odpadów powinno odbywać się zgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w szczególności w sposób uwzględniający właściwości chemiczne, fizyczne odpadów, stan skupienia oraz zagrożenia, które mogą powodować te odpady (art. 25 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach).
Czas magazynowania odpadów
W rozporządzeniu określono czas magazynowania odpadów dla odpadów medycznych i weterynaryjnych o właściwościach zakaźnych.
Magazynowanie takich odpadów powinno odbywać się :
• w temperaturze do 18º C nie dłużej niż 24 godziny lub
• w temperaturze do 10º C nie dłużej niż 72 godziny.
Magazynowanie zakaźnych odpadów medycznych o kodzie 18 01 02* odbywa się w temperaturze do 10º C, a czas ich przechowywania nie może przekroczyć 72 godzin.
Czas magazynowania pozostałych odpadów określają przepisy ustawy o odpadach.
Miejsce magazynowania odpadów
Magazynowanie odpadów należy prowadzić w sposób :
• selektywny, w celu ułatwienia specyficznego przetwarzania, obejmujący jedynie odpady charakteryzujące się takimi samymi właściwościami i takimi samymi cechami, uwzględniający właściwości odpadów, stan skupienia i zagrożenia, jakie może powodować ich magazynowanie, w tym ryzyko pożaru lub niekontrolowanego wycieku substancji szkodliwych dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska;
• zapobiegający rozprzestrzenianiu się odpadów poza oznaczoną lokalizację, w tym ich rozwiewaniu;
• ograniczający pylenie odpadów w przypadku odpadów mogących powodować pylenie;
• zapewniający właściwą rotację magazynowanych odpadów, aby odpady magazynowane najdłużej mogły być usuwane i następnie przekazywane w celu dalszego gospodarowania w pierwszej kolejności, z wyjątkiem magazynowania odpadów w postaci płynnej, mazistej lub sypkiej (rozdrobnionej) lub jeżeli brak rotacji nie utrudni ich dalszego przetwarzania lub nie zmniejszy wartości produktu końcowego wytworzonego z odpadów;
• ograniczający obniżenie wartości użytkowej odpadów, w szczególności zmiany ich składu lub właściwości chemicznych lub fizycznych, utrudniającej ich dalsze przetwarzanie lub zmniejszającej wartość produktu końcowego wytworzonego z odpadów;
• zapewniający drożność dróg pożarowych i ewakuacyjnych.
Minimalne wymagania określono dla wstępnego magazynowania odpadów przez ich wytwórcę w przypadku :
• odpadów powstających w wyniku budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw, magazynowanych w miejscu ich wytworzenia albo
• wytwórcy odpadów wytwarzającego odpady inne niż niebezpieczne w ilości do 100 Mg rocznie lub odpady niebezpieczne w ilości do 1 Mg rocznie, magazynującego te odpady w miejscu ich wytworzenia.
Magazynowanie odpadów w takim przypadku prowadzi się w miejscach o pojemności magazynowania odpadów dostosowanej do masy odpadów wytwarzanych w danym okresie i częstotliwości ich odbioru. Sposób magazynowania należy dostosować do właściwości chemicznych i fizycznych odpadów, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się odpadów poza przeznaczone do tego celu miejsce oraz na nieruchomości sąsiadujące z nieruchomością, na której prowadzi się magazynowanie odpadów. W przypadku odpadów niebezpiecznych sposób magazynowania ma minimalizować wpływ czynników atmosferycznych na odpady.
Oznakowanie miejsca magazynowania odpadów
Należy pamiętać o oznakowaniu lokalizacji poszczególnych rodzajów odpadów w miejscu magazynowania, co najmniej przez wskazanie kodów magazynowanych odpadów. Zgodnie z rozporządzeniem kody odpadów nanosi się cyframi koloru czarnego o wysokości minimum 20 mm i szerokości linii minimum 3 mm.
Oznakowanie powinno być czytelne, trwałe oraz umieszczone w widocznym miejscu, umożliwiającym w każdym czasie odczytanie kodów. Na jednej tablicy może widnieć kilka rodzajów odpadów, jeżeli decyzja dopuszcza łączne magazynowanie kilku odpadów.
Odpady niebezpieczne
Magazynowanie odpadów niebezpiecznych w ilości powyżej 1 Mg prowadzi się w wydzielonej strefie. W strefie takiej dopuszczalne jest także magazynowanie odpadów innych niż niebezpieczne.
W rozporządzeniu nie wskazano, w jaki sposób ma być wydzielona taka strefa. Nie jest zatem konieczne wznoszenie nowych budynków, czy przeznaczanie na takie odpady specjalnych pomieszczeń.
Przepisów tych nie stosuje się do odpadów urobku z pogłębiania zawierającego substancje niebezpieczne lub zanieczyszczonego takimi substancjami, odpadów drewna, odpadów mieszanek bitumicznych zawierających smołę oraz innych odpadów niebezpiecznych powstałych z wyrobów przeznaczonych do użytkowania w warunkach oddziaływania czynników atmosferycznych.
Termin na dostosowanie się do nowych przepisów
W trakcie konsultacji społecznych przedsiębiorcy wyrażali swoje obawy dotyczące konieczności dostosowywania się do zmian prawnych. W rozporządzeniu znalazł się ważny przepis w tym zakresie. Zgodnie bowiem z § 14 pkt 4, jeżeli przed dniem wejścia w życie rozporządzenia szczegółowe wymagania dotyczące sposobu magazynowania odpadów zostały określone w decyzji administracyjnej, to w czasie jej obowiązywania stosuje się wyłącznie wymagania dotyczące sposobu magazynowania odpadów określone w tej decyzji. Ponadto w nowym rozporządzeniu szczegółowo wskazano terminy na dostosowanie się do nowych przepisów.
Podstawa prawna :
art. 25 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 797 z późn. zm.),
rozporządzenie Ministra Klimatu z 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów (Dz.U. z 2020 r. poz. 1742).
Źródło : INFORLEX
Data wprowadzenia: 2021-02-10 1030 Data upublicznienia: 2021-02-10 Art. czytany: 4623 razy
|
|